/> Numer 1/2006 – Tradycja – The Tradition
Go to ...

Tradycja - The Tradition

Pismo - Forum światopoglądowe

Numer 1/2006


nr1

W numerze (stron166):
Jerzy Narbutt, Drugi w sztafecie

Jerzy Terpiłowski, Pieczęć trwałości
Eugeniusz Kabatc, Kroniki czarnoruskie
Jerzy Terpiłowski, Ujrzanów
Jerzy Piechowski, Monachijczycy
Maria D. Pieńkowska, Śmierć pułkownika
Alicja Szóstka, Pospolite Ruszenie
Adam Wilatowski, Polskie piekło
Bohdan Urbankowski, Walka z komuną
Marek Chodakiewicz, Potrzeba zmian
Adam Wilatowski, Obrona Wildsteina
Stanisław Remuszko, Dług honorowy
Bohdan Urbankowski, List

Nasz Hydepark: Agnieszka Zurek, Dyskusja 

Od Redaktora

W człowieku skowyczy pytanie o sens egzystencji, przyszłość, nieskończoność, receptę na szczęście, wieczną młodość i o to, czy tym wszystkim ktoś lub coś rozporządza. Pozostanie pewnie bez odpowiedzi do dnia Sądu Ostatecznego. Niewykluczone bowiem, że część spraw nad którymi zastanawiają się ludzie w przerwach między codzienną krzątaniną, po prostu nie leży w ich kompetencjach, a wszechwiedza mogłaby okazać się zgubna.

Krzepi przekonanie o mocy ludzkiego rozumu, kolejne sukcesy uczonych, ale w osiągnięciu równowagi psychicznej pomagają nam wielkie, stare drzewa, czysta woda tryskająca w ostępach lasów i gór, żywioł mórz i oceanów oraz cała reszta tego, czego jeszcze nie zniszczyliśmy na naszej planecie.

W zmierzeniu zaś z problemami najistotniejszymi zarówno dla pojedynczego człowieka, jak ludzkości ? niezmiennie mamy do wyboru, albo bez dowodu przyjąć pozanaukowe wyjaśnienia, albo unieść się pychą i ładować świadomość propagandą, wedle której ? prędzej czy później ? człowiek zrozumie wszystko. Ale ów chciałby przede wszystkim wiedzieć, jak bezpiecznie przeżyć wyznaczony mu czas, zabezpieczyć byt rodzinie albo wykorzystać dane mu zdolności.

 I pewnie głównie dlatego tacy błogosławieni duchem ubodzy trzymają się niby dzieci, rąbka matczynej spódnicy ? wiary i tradycji. – Jerzy Terpiłowski 

Tags: ,

More Stories From Archiwum

About admin