/> Numer 2/2006 – Tradycja – The Tradition
Go to ...

Tradycja - The Tradition

Pismo - Forum światopoglądowe

Numer 2/2006


nr2

W numerze (stron 162):

Jerzy Terpiłowski, Biało-czerwony szalik

Bohdan Urbankowski, Stary malarz

Wiesław Wysocki, Duch Rzeczypospolitej

Alicja Szóstka, O restytucję historii

Artur Leinwand, Obrona Lwowa

Wiesław Wysocki, Ołtarz ojczyzny

Eugeniusz Kabatc, Tchnienie ducha

Jan Kantemir, Zielone Świątki

Marek Chodakiewicz, Polska lekcja

Jan Pietrzak, Żeby Polska

Od Redaktora

Zanim odważę się na wyłożenie kawy na ławę, zanim zaryzykuję przedstawić szanownym Czytelnikom ów możliwy inny punkt widzenia, proponuję najpierw przyjrzeć się zbliżonemu pojęciu, które stało się niedawno niezmiernie popularne. To określenie Mała ojczyzna. Nie wiem dobrze, kto je wymyślił, może to nieudolne zapożyczenie z niemieckiego pojęcia heinmat, oddającego plemienno-patriotyczne odczucia Niemców, pojęcia tak złożonego, ze nawet oni sami nie bardzo wiedzą, czym tak naprawdę jest ów heinmat. Ale mam prawo przypuszczać, że jest ono pojmowane rożnie, a jego oddziaływanie krystalizuje się w odpowiadającym mu określeniu (czyli w tym, co w istocie ludzie myślą lub mają myśleć, słysząc je lub formułując).

Byłbym skłonny przyjąć do swego własnego słownika pojęć taki miło brzmiący bon mocik, jak Mała ojczyzna,ale przy dłuższym przyjrzeniu się doszedłem do wniosku, że jest to werbalny bibelot, fan­tom. Wypełnia się go nie zawsze jednoznacznymi treściami i przez to może oddziaływać niekorzystnie na polityczny smak i kształtowanie się społecznych gustów ludzi w sposób podobny temu, w jaki niektóre, nikomu niepotrzebne przedmioty ? stawiane na etażerkach lub na parapetach ? manifestacja zainteresowania milutką, ale niekoniecznie wartościową sztuką ? tłumią kształtowanie się w człowieku duchowo zmysłowej dyspozycji odczuwania piękna.

Przyjaźń z nim, tak samo jak poszukiwanie prawdy, wymaga wszak czegoś daleko więcej niż tylko podporządkowania się konwencjom. – Jerzy Terpiłowski

 

 

Tags: ,

More Stories From Archiwum

About admin