/> Numer 3/2006 – Tradycja – The Tradition
Go to ...

Tradycja - The Tradition

Pismo - Forum światopoglądowe

Numer 3/2006W numerze (stron 180):

Jerzy Terpiłowski, Cóż jest prawda?
Bohdan Urbankowski, Poniatowski
Jan Kantemir, Honor
Wojciech P. Kwiatek, Konfrontacja
Piotr Skórzyński, Wojna światów
Jerzy Biernacki, Pizza “Sarmacja”
Wiesław J. Wysocki, Wizje Polski
Sokrat Janowicz, Sąsiedztwo
Tadeusz Zubiński, Leśni Bracia
Artur Leinwand, Polskie Termopile

Jerzy Narbutt, Pomnik Powstania

Nasz Hyde Park: Dorota Godlewska, Otwarte drzwi, 

Adam Wilatowski, Socjopatria 

 

Od Redaktora

Bronią z wyboru jest dziś nowocześnie postrzegany patriotyzm. Musi jednak zejść z poziomu pięknie brzmiących i ciągle aktualnych haseł, które człowiekowi XXI wieku wydają się czasem nieco pompatyczne i przekonać, że jest przede wszystkim praktycznym działaniem, że nie zmierza wyłącznie do konserwacji, ale do intensywnej, stosowanej w praktyce obrony tradycji narodowej. Polegającej na zastosowaniu – wedle wszelkich zasad strategii i taktyki wojennej – nie tylko obrony, ale i ataku. Z koniecznym, gdy trzeba kamuflażem, doskonałym rozeznaniem klasyków takiej walki, odkłamaną historią, z działaniami patriotycznymi polskiego rządu i dyplomacji oraz z nieustępliwym pięciem się zarówno ku szczytom moralnym, jak ku materialnej zamożności narodu.

I to jest patriotyzm dzisiaj, a będzie patriotyzmem jutra, albo Polski nie będzie wcale, tak jak nie ma już wielu narodów, które nie spostrzegły w porę, że nakłada się im na kark moralną i światopoglądową obręcz.

W Polsce nigdy nie było trudno o taki sposób obrony, jaki zademonstrował w Berlinie Zinedine Zidane. Ale nie tak – mimo całego szacunku dla spontanicznie objawionego honoru – zwycięża się na frontach tej wojny. Potrzebne są skoordynowane działania Polaków odczuwających głęboko rodową i narodową tradycję, zajmujących się czynnie literaturą, sztuką, nauką i tych, którzy nie wahają się poświęcić trudnej i odpowiedzialnej służbie państwowej. Jeżeli ich wysiłki się powiodą, wtedy w całym narodzie obudzi się energia pospolitego ruszenia, postrzegana jako zacięta, ale i rozumna, sukcesywna walka przeciwko ofensywie socjotechnicznej, zorganizowanej z precyzją cechującą zarówno nowoczesne, inteligentne  środki niszczenia materialnej infrastruktury jak te, które mają na celu obezwładnienie ludzkich umysłów. Trzeba im przeciwstawić obronę podjętą na równorzędnym poziomie inteligencji. Bo nie chodzi o powierzchowną warstwę tradycji. tylko o wzory myślenia i działania, które mamy w genach, które przejawiali w swych czynach (choćby były to pozornie incydentalne wydarzenia) nasi narodowi bohaterowie i które są naszą najgłębiej podejmowaną ojczyzną. – Jerzy Terpiłowski

Tags: ,

More Stories From Archiwum

About admin