
“Imperium obłudy” – recenzja
Autor: Andrew Targowski, Lip 29, 2018, #Tradycja
Szanowny Panie!
We wtorek 30 grudnia 2014 roku dostałem Pańską powieść: Imperium Obłudy — (“The Empire of Hypocrisy”). I tego samego dnia przeczytałem ją jednym tchem, kończąc późno w nocy, bo nie mogłem się od niej oderwać aż do ostatniej strony. Przez cały czas nurtowało mnie pytanie, kim tak naprawdę Pan jest. Podziwiam rozmiar Pańskiej wiedzy i mądrość, z jaką feruje Pan opinie zawarte w kilkuset zdaniach (a także ukryte między wierszami) powieści. Fabuła jest genialna, a akcja robi wrażenie fascynującego filmu oglądanego oczyma czytelnika. Dialogi sięgają szczytów literackiej sztuki tak jak i dbałość o najmniejszy nawet szczegół, czy epizod w wyniku czego wszystko to wydaje się tak rzeczywiste..
Ponadto, ta książka jest zbiorem przepowiedni. W latach 1993-1995 opisał Pan tragedię Jedenastego Września 2001 roku z przerażającą dokładnością satelitarnej nawigacji (zresztą przewidział Pan wprowadzenie do użytku tego systemu (mam na myśli ów suwak, którym posługiwał się bohater powieści — George O’Connor). Użył Pan określenia „Zderzenie Cywilizacji” zanim zdefiniował je Samuel Huntington („The Clash of Civilization”). Wydaje się to niewiarygodne, ale 20 lat temu poruszał Pan również problem „Zrównoważonego rozwoju”, który ostatnio wszedł na wokandę ogólnego zainteresowania ludzi nauki.
Postać El Padre rozumiem jako syntetyczne uosobienie obecnej roli Wielkiego Kapitału w społecznym mrowisku Zachodniego świata, Takiego, co to w rzeczywistości nad nim panuje i bezkarnie je niszczy wedle swego upodobania i potrzeb.
Zajmuje się od wielu lat cywilizacyjnymi zależnościami. Ale wszystkie moje prace są jedynie potwierdzeniem tez, które postawił Pan w swej powieści! (…)
Jest dla mnie oczywiste, że na zdumiewające efekty zawarte w Pańskiej powieści złożyły się — oprócz wszechstronnego wykształcenia, precyzyjnego sposobu myślenia i pisania – także Pańskie podróże po świecie oraz fakt, że podejmował się Pan w wielu krajach najróżniejszych zajęć. Posiadł Pan rozległą wiedzę o funkcjonowaniu mechanizmów rządzących światem i dlatego świetnie rozumie uwarunkowania najrozmaitszych okoliczności i wydarzeń. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Ernesta Hemingway posługuje się Pan w swej twórczości osobistym doświadczeniem.
Imperium obłudy — przy odrobinie marketingu – stanie się po upływie 20 lat od pierwszego wydania światowym bestsellerem zarówno w wersji książkowej, jak w filmie.
Profesor Andrew Targowski, Western Michigan University USA.
(Moje zainteresowania jako wykładowcy i badacza dotyczą rozwoju nadrzędnych systemów, światowej, narodowej i lokalnej sieci informatycznej oraz kierunków cywilizacyjnych. Jestem autorem około 60 artykułów naukowych i 22 książek z dziedziny zarządzania informatyką i zagadnień cywilizacyjnych)