/> Gwarancja tożsamości – Tradycja – The Tradition
Go to ...

Tradycja - The Tradition

Pismo - Forum światopoglądowe

Gwarancja tożsamościZaburzenia tożsamości są chorobą z początku łagodną. Prawdę mówiąc, przez długi czas trudno je w ogóle uznać za chorobę. Cóż to komu bowiem przeszkadza, że nie wiesz, kim jesteś, skoro spełniasz swoje społeczne i rodzinne obowiązki?

Jednak stopniowo uczucie obcości powiększa się i przemienia w poczucie absurdu. Pewnego dnia człowiek wychodzi po papierosy… i znika.

Tożsamość może też zniknąć gwałtownie, w drodze amnezji pourazowej. Zdarza się, że pacjent zaczyna wtedy życie od nowa. Czy tak może stać się z całymi społecznościami?

Andrzej Gwiazda napisał parę lat temu, że jeśli nie będzie wysiłku podtrzymywania polskości, to Polacy po prostu znikną. Tak jak zniknęły inne narody. Co prawda, Prusowie i Jadźwingowie, których los posłużył mu za ilustrację, są przykładem dyskusyjnym; były to jeszcze tylko plemiona. Ale przecież historia zna bardziej wyraziste przypadki. Nikt już poza mediewistami nie pamięta o wielkich królestwach Neustrii i Austrazji; niewiele też osób wie, że Francja i państwa niemieckie bały się niegdyś potężnego Księstwa Burgundii. 

Całą epokę Renesansu naznaczyły włoskie miasta-państwa; których obywatelom można zarzucić wiele, ale nie brak patriotyzmu. Przez prawie 300 lat w wielkiej polityce odmieniano nazwę Flandrii i jej na równi dzielnych, jak przemyślnych i obdarzonych malarskimi zdolnościami mieszkańców, czyli Flamandów. Przez dwieście lat istniało pojęcie Prus i pruskiej dyscypliny, rzucając cień na resztę kontynentu. (…)

Niewątpliwie pojęcie tożsamości zbiorowej jest semantycznie skrajnie trudne. W istocie zakłada bowiem pewien wybór fragmentów przeszłości. Na przykład w 1945 roku sporo antykomunistów próbowało utożsamić się z geograficznym kształtem PRL jako powrotem do Polski piastowskiej. 

Cały artykuł w numerze 6/2007 ?Tradycji?, kontakt z redakcją: etradycja@gmail.com 

Tags: , ,

More Stories From Archiwum

About Piotr Skórzyński