/> Pożegnania – Tradycja – The Tradition
Go to ...

Tradycja - The Tradition

Pismo - Forum światopoglądowe

fot. Wiesław Kalinowski

Pożegnania


30 listopada 2017 roku pożegnaliśmy Stefana Orkwiszewskiego.  Najlepszego z  nas wszystkich kolegę z niezapomnianego 26 Liceum w Aninie. Razem dobrnęliśmy do egzaminu dojrzałości, sprawdzianu, który każde z nas przymierzało następnie do swego kształtu życia. Poszliśmy własną drogą, mieliśmy różne upodobania, studia, sprawy zawodowe i osobiste. Los rozdzielił nas na dekady lat, jakbyśmy żyli na oddzielnych planetach, ale życie przetoczyło się przed naszymi oczyma w tym samym czasie. Mieliśmy lub mamy rodziny, dzieci, wnuków, tak jak i Stefan, który był mężem, ojcem i dziadkiem. Najbliżsi – chociaż nie zawsze umiał o tym powiedzieć – byli jego największym szczęściem. Skarbem, którym z nikim się nie dzielił i nawet niechętnie o nim mówił. Ale poza tym, ten prawdziwie twardy mężczyzna pozostawał niezwykle spragniony przyjaźni, którą nieskończenie i bezinteresownie obdarowywał swoje koleżanki i kolegów,  zarażając nas bezustannie wspomnieniami z przedmaturalnych czasów, które dla niego – ciężko pracującego całe zawodowe życie – były istnym rajem. Nieustannie powracał doń myślą. To jemu należy dziękować, że – choć czasem opornie – wracaliśmy myślą do owego utraconego czasu beztroski, niewinnych miłości i sportu… A nikt tak świetnie nie wystawiał piłki nad siatką jak Stefek i nikt tak jak on nie cieszył się z wygranych meczy.

Wystawiałeś nam ten powrót do Anina naszej wolności jak owe piłki. Dziękuję Ci, Stefku. Szkoda, że nie możemy już dłużej cieszyć się nim w Twoim towarzystwie. Odszedłeś, równie niespodziewanie jak nasza młodość, ale póki żyjemy, nie zapomnimy o Twojej przyjaźni.

O autorze: Jerzy Terpiłowski

Polski pisarz, eseista, dramaturg, tłumacz. Laureat Nagrody Ministra Kultury (2004) oraz Medalu Prymasa Tysiąclecia (2001). Organizator i prezes Stowarzyszenia "Pospolite Ruszenie" dla Ochrony Tradycji Polskiej, redaktor naczelny miesięcznika kulturalno-społecznego "Tradycja". Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.