/> Polacy i Żydzi – Tradycja – The Tradition
Go to ...

Tradycja - The Tradition

Pismo - Forum światopoglądowe

Polacy i Żydzi


Zrozumienie pojęcia “tradycji” wydaje się proste, a jednak gdy współczesnemu Europejczykowi przychodzi je sformułować, bąka zazwyczaj oderwane zdania, przypominając swym zachowaniem człowieka, którego spytano, co to jest korba. Zamiast podać definicję narzędzia, usiłuje przedstawić czynność, którą wykonywał przy jego pomocy. Dzieje się tak dlatego, że kręcąc jakąkolwiek korbą (przy wyciąganiu wody ze studni lub używając kołowrotka przy zwijaniu ogrodowego węża), korzystamy z dziedziczonej przez wieki umiejętności. Wiedza o tym, czym się posługujemy, nie jest potrzebna. Podobnie jest z tradycją, która – odkąd ludzkość poznaje świat na własną odpowiedzialność – gromadzi się w zasobach głębokiej pamięci kolejnych pokoleń i jest nieomylnym przewodnikiem. 

Zamiast więc powiedzieć wprost, że tradycją są odziedziczone wzory myślenia i postępowania, opowiadamy o obrzędach, i zwyczajach, które jako tako znamy. Bo jak mówić o czymś, co tkwi w nas (niezależnie od naszej woli) i kieruje naszym życiem? O czymś, co sprawia, że czasami podejmujemy decyzje w kardynalnych sprawach osobistych lub narodowej wspólnoty, działając wbrew (zdrowemu rozsądkowi i wskazaniom instynktu). I choć nie zawsze skutkują one natychmiastowym  sukcesem, to po wielu latach wiemy (mamy pewność), że były najsłuszniejsze z możliwych.

Polacy zapytani o to, jaka jest tradycja ich sąsiadów – Żydów, znów kreślą  w powietrzu bliżej nieokreślone ruchy, rzucając: szabas, synagoga, kadisz itp. Słowa, których dźwięk brzmi znajomo, ale pozostają dla nas zamknięte w wyobrażeniach, stereotypach, literaturze. Z problemem odrębności tradycji polskiej i żydowskiej, ich współistnienia przez wieki w Wielkiej Rzeczypospolitej Renesansu postanowił zmierzyć się pisarz, publicysta, redaktor naczelny “Tradycji” – Jerzy Terpiłowski. 

Cały artykuł w numerze 6/2007 „Tradycji”, kontakt z redakcją: etradycja@gmail.com

Tags: ,

O autorze: Jan Kantemir

Polski pisarz, spadkobierca tradycji wielkiego szlacheckiego rodu, samodzielny badacz literacki i polityczny.